5 překvapivých důvodů, proč večerní sklenička rumu pomáhá našemu zdraví a pohodě
Rum se používá po staletí a často se mu přezdívá “uklidňující nápoj”. Každičký doušek kvalitního rumu v sobě ukrývá celou řadu vitamínů a minerálů. Kvalitní rum dokonce neobsahuje v podstatě žádné sacharidy – takže pokud držíte nízkosacharidovou nebo bezsacharidovou dietu, sklenka rumu vám hodnoty v kalorických tabulkách příliš nerozhází.
V tomto článku se detailně zabýváme otázkou, zda pravidelná konzumace alkoholu v menším množství může skutečně přispět k delšímu životu, a to s příměrem k pirátskému stylu pití (i když možná o něco střízlivějšímu). Nicméně vždy platí – VŠEHO S MÍROU. Vezměte do rukou sklenku s vaším oblíbeným rumem, například skvělého rumu DICTADOR, který si můžete objednat v dárkovém balení i se speciálními sklenicemi na rum a pohodlně se usaďte. Pojďme se tedy podívat podrobněji na zoubek rumům.
Důvod #1: relaxace po náročném dni
Znáte to, přijdete domů po celém dni, kdy jste řešili jeden náročnější úkol za druhým. Co si zkusit odpočinout pěkně a stylově? Co třeba posadit se do pohodlného křesla umístěného u krbu, na stolek postavit sklenku s některým z exkluzivních rumů z naší nabídky a otevřít nějakou pěknou knihu? Nebo jen tak sedět a prostě si vychutnávat klid a sklenku rumu? Asi každý z nás má, nebo si buduje, svůj vlastní rituál. Všeobecně však platí, že by se rum měl servírovat za určitých podmínek, abyste si ho mohli opravdu vychutnat. K tomu by vám mohl skvěle posloužit již zmíněný Dictador rum. A pokud jste ještě neměli tu čest ho ochutnat, tady je článek, který vás určitě bude zajímat.
A jak vlastně servírovat rum?
Aroma každého rumu nejlépe vynikne při pokojové teplotě. Tedy 18 – 20 °C. Rozhodně nedoporučujeme rum nalévat do jakékoliv sklenice. Právě rumové skleničky hrají důležitou roli v požitku a chuti nápoje. Skleničky by měly být kónického tvaru. Právě takové sklenice mají ve spodní části dostatečně velký prostor, v němž se nahromadí veškeré vůně. Zužující část sklenice pak dovede veškeré vůně až k nosu.
Vhodnou teplotu známe, správnou sklenici máme, teď je čas nalít si. S ochutnáním ale přeci jen ještě chvilku počkejte. Jakmile nalijete rum do sklenice, nechte ho ještě pár minut provzdušnit a rozvonět. V tomto případě platí, že čím starší rum máte, tím déle se vyplatí vydržet. Při prvním přivonění nevkládejte nos přímo do středu sklenice. Právě odtud totiž ucítíte nejštiplavější tóny alkoholu. Sklenkou můžete zakroužit v momentu, kdy odezní prvotní alkohol a rozvinou se všechny chutě. A konečně zhruba ze vzdálenosti 3 centimetrů můžete přičichnout. Teprve nyní je nápoj připraven ke konzumaci. Je čas dostatečně ocenit tu jedinečnou harmonii chutí a exkluzivní aroma. Je dost pravděpodobné, že nejdříve ucítíte ovocné tóny a až později aroma kávy, čokolády, dřeva, kouře či dehtu. V tuto chvíli je však třeba říci, že vnímání vůní a chutí je subjektivní věc. Proto je možné, že každý ucítí v rumu trochu něco jiného.
Důvod #2: zdravotní přínosy rumu
Překvapuje vás, že rum má i zdravotní přínosy? Níže uvádíme hned několik z nich. Nalijte si skleničku a čtěte dál! Některé zdroje uvádí, že rum může pomoci předcházet duševním chorobám, jako je demence a Alzheimerova choroba, které se obtížně léčí. Asi unce denně může pomoci snížit vaše riziko. Pokud však ve vašem týdnu převažují dny, kdy pijete velké množství alkoholu, je pravděpodobné, že si tím spíš škodíte. Pravidelné pití malého množství alkoholu však může být i ku prospěchu. Vše je o sebekontrole. Dle některých studií, pití rumu může pomoci zvýšit hladinu dobrého cholesterolu v těle.
Rum má výrazné antibakteriální vlastnosti
Už piráti v dávných dobách říkali, že rumem bojují proti kurdějím. A pokud jste nachlazení, tělo se musí bránit útokům virů a bakterií. Malá dávka rumu může pomoci zmírnit bolest v krku. Při léčbě běžného nachlazení zkuste 1 malou sklenici ráno a večer. Samozřejmě ne v případě, kdy požíváte léky předepsané lékařem.
Důvod #3: kulturní a historický význam
Dá se říci, že rum je tu v podstatě od nepaměti. První zmínky o takzvaném “rumbullionu” pochází z roku 1651. Je zajímavé, že první alkoholický nápoj z cukrové třtiny nevznikl v Karibiku, jak by se mnozí mohli mylně domnívat. Z dochovaných historických pramenů už víme, že počátky rumu sahají spíše do oblasti jihovýchodní Asie. Ostatně Malajci dodnes popíjejí kvašený nápoj ze třtiny, kterému říkají „brum“. Marco Polo ochutnal v Persii například „cukrové víno“.
Ano, můžete namítat, že fermentované třtinové nápoje ještě nejsou rumy. Tady už se přesouváme do toho našeho Karibiku. Podle historických pramenů se zdá, že právě zde, vůbec poprvé využili destilaci k výrobě nápoje, jenž byl podobný právě rumu. Konkrétně na Barbadosu. Různé dochované dokumenty z roku 1651 výsledek destilace zmiňují jako “rumbullion“. V některých ale můžete narazit i na označení “kill devil”. První zmínky se dokonce o rumu vyjadřují jako o „drsné, ďábelské a hrozné pálence“.
1655 – rum na moři
Málokomu se při vyslovení pojmu “Rum” nevybaví piráti. A ještě navíc věčně opilí piráti. Z historických pramenů ale víme, že rum byl nedílnou součástí každodenního života i členů anglického námořnictva. Ještě v 16. století měli námořníci denní příděl přibližně 4,5 litru piva. Jenže to se velice rychle kazilo, a tak bylo třeba najít náhradu. V roce 1655, kdy Anglie dobyla Jamajku, pivo nahradila pálenka a francouzská brandy. Až na Jamajce objevilo královské námořnictvo rum. A doba rumová byla opravdu záběr na játra. Vždyť příděl jednoho námořníka stanovila britská admiralita na 1 pintu denně. Každý námořník tedy měl na den nárok přibližně na půl litru rumu. Námořníci si často své zásoby šetřili a pak vypili vše najednou. Dokonce se rum začal používat jako platidlo. Takové situace vedly k častým případům opilectví a výtržnictví. Proti tomu se postavil jistý admirál Edward Vernon roku 1740. Ten nařídil, že se rum bude ředit – vodou, cukrem a citrusovou šťávou. A to v poměru 1:2. Ano, správně cítíte prvopočátky grogu.
Tradice přídělů rumu přetrvala až do roku 1970. Poslední denní doušek rumu byl na lodích Jejího Veličenstva podáván 31. července 1970. A právě tento den je znám jako „Black Tot Day“. Kdy „Tot“ je jeden z výrazů používaných pro denní dávku rumu.
A když už jsme u toho grogu..
Rum byl, podle jedné historky, také v bitvě u Trafalgaru. V roce 1805 admirál Nelson porazil francouzsko-španělskou flotilu, ale sám v tomto boji zemřel. Z této události vznikla otázka, jak jeho tělo dostat domů, aby mu mohl být vypraven pohřeb?
Traduje se, že aby ostatky vydržely cestu, naložili je do sudu s rumem. Ale ouha, když po příjezdu do Anglie sud s Nelsonem otevřeli, žádný rum v něm nenašli. Námořníci totiž do soudku navrtali díru a všechen destilát vypili. Od té doby se rumu v anglosaských zemích říká také „Nelsonova krev“. Milovníci rumu dodnes nechodí „na panáka“, ale jdou si do hospody „upustit z admirála“.
Důvod #4: podpora trávení
Rum může potenciálně zlepšit trávení a kvalitu spánku. Specifické složení rumů podporuje vylučování žaludečních šťáv (kyseliny chlorovodíkové a pepsinu) nezbytných pro správné trávení.
Stejně jako při tvorbě ledvinových kamenů se také o rumu předpokládá, že přispívá k prevenci mrtvice díky vysoké koncentraci draslíku a hořčíku. Rum je bohatý na vitamín B6, který pomáhá uvolňovat homocystein z těla dříve, než má šanci poškodit stěny tepen. Rum také posiluje váš imunitní systém. Ve skutečnosti rum obsahuje více antioxidantů než většina červených vín a likérů, které si dnes můžete koupit v každém baru nebo restauraci.
Důvod #5: Chuťový Zážitek a Rozmanitost
Nezabere vám to ani moc času a brzy zjistíte, že rumů je k dispozici na trhu hned celá řada. Je to právě typ rumu, který rozhoduje o tom, jakou má chuť a o tom, při jaké příležitosti je vhodné ten či onen rum použít. Jaké základní druhy rumů tedy máme?
- Bílý rum - obvykle neprošel procesem zrání a má tak jemnější chuť. Různé značky bílých rumů jsou ideální pro přípravu míchaných nápojů. A které jsou ty nejlepší podle nás na trhalce? Přečtěte si tento článek z magazínu Trhalky.
- Zlatý rum: získal svou krásnou barvu v době, kdy procházel procesem zrání. Nejlépe si ho vychutnáte na ledu či jen tak.
- Tmavý rum: v drtivé většině případů zraje déle než zlatý rum, i proto je jeho chuť výraznější. Prémiové rumy bývají nejčastěji z této kategorie.
- Aromatický rum: je obohacený o další přísady. Například ovoce, různá koření, bylinky. A přesně tyto přísady, dělají každý aromatický rum tím jedinečným. Se svou vlastní specifickou chutí.
Stáří rumu
Bohatost chuti udává právě hodnota stáří rumu. Stáří má u rumu vliv především na sílu a bohatost chuti. Potřebnou informaci obvykle nalezneme na etiketě.
- Mladé rumy: zrají méně než 4 roky. Po uplynutí této doby je mladý rum vhodný do míchaných nápojů.
- Středně staré rumy: zrají 4 až 12 let. Hodí se jak do koktejlů, tak pro konzumaci bez přísad, případně s ledem.
- Staré rumy: zrají i více než 12 let. Jejich chuť a aroma jsou obvykle bohaté a komplexní. Právě tento typ rumů doporučujeme pro pomalé, soustředěné popíjení. Staré rumy ocení zkušení milovníci rumu.
Z tohoto rozdělení by se dalo usuzovat, že stáří rumu souvisí s jeho barvou. Ano, částečně ano. Ačkoli stáří rumu částečně souvisí s jeho barvou, nejedná se o totéž. Existují bílé rumy, které procesem zrání prošly, stejně tak rumy tmavé, které svoji barvu získaly již při střední době zrání. Kategorie však mají podobný základ, přičemž stáří do značné míry určuje barvu rumu.
Zajímají vás i další informace o rumech? Pak se rozhodně vyplatí článek: Čím starší, tím lepší – nahlédněte do světa luxusních rumů.
Závěr:
Nemůžete očekávat, že budete pít spoustu rumu každý den a zázračně se stanete neporazitelnými a zdravými. Dbejte na vyváženou stravu a dostatek pohybu. Rum si dopřejte třeba jen jako příjemnou odměnu.
Prohlédněte si naši exkluzivní nabídku prémiových rumů na trhalka.cz a zažijte nezapomenutelný večer.